Home Brand Iran as an Evil Empire (Heb, Eng, Rus) לתייג את איראן כאימפריית רוע

לתייג את איראן כאימפריית רוע

מאת אהרן בראונשטיין, גמלאי שרות החוץ האמריקאי

רבים שואלים מה ניתן לעשות כדי להסב אחורנית את הזינוק האיראני להשגת יכולת גרעינית. אחד האמצעים הקריטיים יהיה לקעקע את הלגיטימיות של ישות הרוע האיראנית.

חשוב לעשות זאת באמצעות מבצע הסברה חזיתי נגד טהראן כבירת אימפריית רוע אמיתית, למרות ואפילו בגלל ההסכם הגרעיני המסוכן הנוכחי.

בכינוס לא מזמן בירושלים עם חברת כנסת, הצעתי מתקפה הסברתית נגד איראן של האייתוללות כאימפריה פרסית רעה המדכאת מיעוטים אתניים גדולים באיראן. במילים אחרות, לא רק איראן של היום כמדינת טרור שיעי דתי -- היא גם אימפריית רוע.


ואכן, פרסים אתניים מהווים כמחצית   מאוכלוסיית איראן. אייזרים, כורדים וערבים לבד מהווים לפחות שליש מהאוכלוסייה בנוסף למיעוטים אחרים.  אף אחד לא יכול לדעת את גודלו האמיתי של כל מיעוט מדוכא בשל הסיכוי שסטטיסטיקות האוכלוסייה מסולפות על ידי טהראן.  ובכל זאת, הסטטיסטיקה של הפרסים האתניים באיראן היא די דומה לזו של הרכיב האתני הרוסי בברית המועצות לשעבר.

בדו"ח פברואר 2006, ארגון אמנסטי הבינלאומי קבע כי "המיעוטים באיראן, מהווים כנראה  כמחצית אוכלוסייתה, כפופים למערך של חוקים ונהלים מפלים."  מצב זה הוא מוחמר על ידי הדיכוי של נשים ומיעוטים דתיים.  במשפט, הישות הטוטליטרית האייתוללית לא תשרוד אם מיעוטיה יזכו בזכויות אדם שוות.  מצב זה שונה בתכלית מזה של מצריים למשל אשר, בניגוד לאיראן, אכן מהווה מדינת לאום.  החתימה האחרונה על ההסכם הגרעיני הגרוע עם טהראן שיכורת-כוח מעצימה את השלטון המדכא שלו.

בנוסף, האופוזיציה הפנימית בקרב הפרסים האתניים ספגה מכה רצינית על ידי אשרור המשטר האיראני בידי המערב עם חתימת הסכם הזה. לכן האופוזיציה הפנימית הפרסית היא פחות חשובה בכל התנהלות עתידית עם טהראן.

תגובתה הכנה של חברת הכנסת הייתה לומר, "האם ראש הממשלה לא אומר כבר את כל מה שאפשר נגד משטר הרשע ההוא?"

 

והתשובה היא: לא! הוא לא אומר כל מה שאפשר!  הוא לא מתייג את איראן בתור אימפריית רוע.

יש שיטענו שמדיניות כזאת תאבד את תמיכתם של פרסים אתניים רבים כיוון שהיא תקרא תיגר נגד שליטה פרסית כמעט בלעדית על כל איראן, לפחות כמדינה של שלטון אחיד. אבל השלטון ההוא במהותו מדכא ושולל גם מהעם פרסי הגדול עצמו את היתרונות של דמוקרטיה וזכויות אדם. זה היה המקרה עם ברית המועצות, שבה העם הרוסי עצמו סבל תחת עול האימפריאליזם הסובייטי הפנימי. הקומוניזם היה הדבק אשר באמצעותו ניסו הסובייטים לשמר את שלימות בריה"מ.

רודנות השאה הפרסי הציגה כהצדקה לשליטתה על עמים רבים באמצאות שיחזור ימי גדולתה של האימפריה הפרסית האתיקה. היום האייתוללות החליפו בקיצוניות השיעית כדרך להצדיק את שלטונם על איראן.

כל ההיבטים האגרסיביים של טהראן הם, כמובן, קריטיים. אבל בשביל התקפה הסברתית חזיתית על השלטון האייתוללות, צריך המערב להתחיל במתקפה נגד הישות המדינית האיראנית הלא-לגיטימית, לפחות עד שהם יבינו שהם מסכנים את הכול, כולל פירוק האימפריה הפרסית שלהם . כאשר תחדור מסקנה זו לראשם של האייתוללות , יש סבירות טובה שטהראן תתבצר, תיסוג לאחור ותחליט לחכות ל'יום טוב יותר'.

האייתוללות משוכנעים שהמערב, בכל מקרה, יקרוס הסתירות הפנימיות כביכול שלה.

התקפה הסברתית רחבה תמשוך במעי המשטר מעבר לשימוש של טהראן בבא'-כוח למען התרחבות קיסרית. זה יהיה ממש כמו אצל ברית המועצות בזמנו, איפה התוקפנות החיצונית הייתה נגזרת ישירות מהאימפריה הלא-לגיטימית הפנימית שלה.

ההתקפות המאפליות הנוכחיות נגד ישראל יחוורו בהרבה בהשוואה למתקפה שהמערב יכול לנהל כדי לחבל בלגיטימיות של איראן בתור מדינה. זה לא אמור להיות קשה מדי לשכנע רבים

אפשרי בהחלט להסיט את המיקוד שלהם להפרות החמורות ביותר של האייתוללות בזכויות אדם וחיי אדם. האייתוללות מחייכים אל מול הערימות של ערבים סונים מתים וכמויות אדירות של פליטים ערבים מעיראק ומסוריה שנוצרו מהמדיניות המכוונת של טהראן לטיהור אתני-דתי והרצון לקעקע את אירופה.

יש תקדים היסטורי מזהיר שחל על האימפריאליזם האייתוללי הפנימי היום.

 

ב -8 במארס 1983, הנשיא האמריקאי דאז, רונלד רייגן, זעזע את החשיבה ה'פוליטיקלי קורקט' כשהוא תקף את ברית המועצות בתור "אימפריית רשע".

עשיית פרפראזה על דבריו רועמת כאשר מחלים את נאומו אז על איראן של היום:

"האייתוללות מטיפים את עליונותה של דתם הטוטליטרית על הפרט וחוזים את השתלטותה הבלתי נמנעת על כל העמים. הם עומדים במוקד הרוע בעולם המודרני. היזהרו מהפיתוי לתייג את שני הצדדים כאשמים במידה שווה; ולהתעלם מיצר התוקפנות של אימפריית רשע; וכן, לא לעמוד מנגד במאבק בין הטוב והרוע."

בנאום אחד זה, הנשיא רייגן ערער את עצם הלגיטימיות של המדינה הסובייטית. הוא סטר בפניה של החוכמה קונבנציונלית, תזת ה"התקרבות" (Convergence),של אותם הימים, כלומר שבריה"מ איך שהוא  תהפוך יותר מתונה ויותר קפיטליסטית, בעוד שאמריקה תהפוך יותר סוציאליסטית וריכוזית, ושתיהן יפגשו באמצע בנשקות ובשלום. זוהי הפילוסופיה של  הנשיא אובמה ביחס לאיראן כיום.

התוצאה הסופית של המלחמה הקרה הייתה בדיוק ההפך, עם קריסת ברית המועצות כתוצאה מהסתירות הפנימיות האנטי-הדמוקרטיות וכלכליות שלה. וכך זה יכול להיות גם עם איראן של האייתוללות, למרות המגף הכבד של משמרות המהפכה האיראניות.

בקרוב המערב ילמד כי ההסכם שנחתם לאחרונה עם אימפריית רשע חדשה, רק מגביר את התיאבון של טהראן לחתרנות ולהרחבה אימפריאלית. אם הסכם מסוכן זה ייושם במלאו, ניתן לצפות שאיראן תקדם במהירות את יכולתה הגרעינית הצבאית, וגם תמשיך לפתח מערכות בליסטיות בינלאומיות, וכן לשמן את מכונת הטרור שלה ברחבי העולם.

 

עלינו להיות מאוד ברורים לעצמנו ולאחרים. כאשר טהראן תהיה מוכנה, זה יהיה לאגף את המערב בכל אחת מהפרצות בתוך הסכם בהכנה להפרה המוחלטת שלו וזאת כדי להשיג פריצה גרעינית צבאית. במועד עתידי זה, הדבר היחיד שיקרה לא תהיה השבת הסנקציות המובטחת אלא שבירת צווארו של המערב.

 

מאבק הסברתי נגד האימפריה האיראנית בתחום של רעיונות, הוא הכרחי לישראל ולאמריקה במיוחד היום . הנשיא אובמה, המועמדת לנשיאות קלינטון ור"מ נתניהו , נדרשים כל אחד מהם לשאת את הנאום שלו על "האימפריה הרשע" כדי להראות שהם אכן רציניים לאצור את טהראן. ואם לא, אמריקה וישראל צריכות לעודד מנהיגים אחרים לעשות זאת.

 

אהרון בראונשטיין הוא בכיר בדימוס משירות חוץ האמריקאי המתגורר בירושלים. שליחותיו כוללו 13 שנים בארצות מוסלמיות.  כיום הוא מכהן כנשיא המייסד של התאחדות הברית היהודית, ע"ר, הלא-כיתתית לקידום שליחות יהודית לעמים במאבק נגד משטרי רוע ברחבי העולם.

 

אתר אינטרנט בעשר שפות: www.covenantalliance.org